HOME    »    PROGRAMS/ACTIVITIES    »    Annual Thematic Program
Fall 1999
IMA Tutorial
Low-speed Combustion
September 23 - September 24, 1999


Organizers:

John D. Buckmaster
University of Illinois-Urbana Champaign
Talbot Laboratory
limey@uiuc.edu
http://www.aae.uiuc.edu/Profs/Buckmaster/Buckmaster.html


Moshe Matalon
Northwestern University
matalon@nwu.edu
http://www.esam.nwu.edu/people/professors/matalon/index.html,


This tutorial will serve as an introduction to the topics of the following workshops:
  1. Low-speed Combustion, September 27 - October 1, 1999

  2. Fire, October 11-13, 1999

TUTORIAL SCHEDULE

All talks on Thursday with the execption of the last at 3:30 pm are in the IMA East Seminar Room, Lind Hall 409.

The last talk on Thursday and all the talks on Friday will be in the IMA West Seminar Room, Vincent Hall 570.

Thursday Friday

SCHEDULE for THURSDAY, SEPTEMBER 23
8:30 am Coffee and Registration IMA East Room 400
8:50 am Willard Miller and Fred Dulles Introduction
9:00 am John D. Buckmaster
U of Illinois at Urbana-Champaign
Equations and Modeling Issues
Talk
10:00 am Break IMA East Room 400
10:30 am - 12:30 pm Moshe Matalon
Northwestern University
Low Mach Number Flames
Talk
2:00 pm Moshe Matalon
Northwestern University
Structure of Premixed Flames
Talk
3:00 pm Break IMA East Room 400
NOTE: The 3:30 talk will be Held in IMA West Seminar Room, Vincent Hall 570
3:30 - 5:30 pm John D. Buckmaster
U of Illinois-Urbana Champaign
Laboratory Flames and their Stability
Talk
SCHEDULE for FRIDAY, SEPTEMBER 24
9:15 am Coffee IMA West Lounge, Vincent Hall 502
9:30 am Moshe Matalon
Northwestern University
Introduction to Diffusion Flames
Talk
10:30 am Break IMA West Lounge, Vincent Hall 502
11:00 am - 12:00 pm John D. Buckmaster
U of Illinois-Urbana Champaign
Linan Asymptotics, Turbulent Effects, etc.
Talk
2:00 pm Moshe Matalon
Northwestern University
Flame Spread
Talk
3:00 pm Break IMA West Lounge, Vincent Hall 502
3:30 - 4:30 pm John D. Buckmaster
U of Illinois-Urbana Champaign
Solid Propellant Rockets
Talk

Thursday Friday

LIST OF CONFIRMED PARTICIPANTS

as of 9/22/99

Name Department Affiliation
Fred Dulles   Institute for Mathematics and its Applications
Joseph Grcar Combustion Research Laboratory Sandia National Laboratory
Laura Kathryn Gross Mathematics and Computer Science The University of Akron
Ash Kapila Mathematics Rensselaer Poytechnic Institute
Andy King Mathematics University of Birmingham
Gregory M. Knott Mechanical Engineering University of Illinois-Urbana
Xiaowu Lu   Keane, Inc.
Moshe Matalon Eng. Sci & Appl. Math Northwestern University
Willard Miller   Institute for Mathematics and its Applications
Fadil Santosa MCIM IMA & Minnesota Center for Industrial Math
Song-Moon Suh Mechanical Engineering University of Minnesota
Akira Umemura Aerospace Engineering Nagoya University
Ann Zinoviev Software Engineering The Technological College of Beer-Sheva


Tutorial Schedule

Back to Reactive Flows and Transport Phenomena

Connect With Us:
Go